Köpek Eğitim Hizmetleri

Köpek Eğitim Hizmetleri


Köpek

YAVRU KÖPEK EĞİTİMİ

       Bazen oyunda değil de korkudan ya da üstünlük saldırganlığıyla ısıran bir yavru olur. Bu kendi sesinizle büyük bir “HAYIR” gerektirir. Düzeltmenin çabuk olması gereklidir. Bu düzeltmeden sonra birkaç dakikalığına yavruyla konuşmayın.

Yetişkin bir köpekte, saldırı veterinerler ve eğitimciler için tek başına çok ciddi bir davranış sorunudur. Yavrunun, kendini tehdit ettiğini düşündüğü bazı hareketlere saldırgan bir tepki vermesi normaldir.

Yavru, herhangi bir saldırgan hareketin tamamen yasaklanacağını öğrenmek zorundadır. Yavruya doğru ani el hareketi gibi kesin işaretler saldırgan bir tepkiye yol açabilir. Bu yavrular el hareketine hemen şartlanmalıdır. Bir elinizde lezzetli bir lokma ile diğer eliniz yavrunun kulağına doğru hareket ederken yavrunun dişlemesine ve yalamasına izin verin. Eğer yavru dişlemeyi kesip elinize bakarsa elinizi geri çekin.

Kulağın arkasını kaşıyana ve yavruyu okşayabilene kadar (diğer el lezzetli bir lokmayı yavrunun ağzının önünde tutuyorken) bir elle ileriye doğru hareket etmeyi sürdürün. Sonrasında elleri değiştirerek aynı işlemi tekrarlayın. Bu noktada, eldivenli elle başlayan ve çıplak eli ağzına sokmakla devam eden “nazik” veya “yavaş ol” komutunu öğretmek esastır. Eğer bu, yavru aylarında yapılmazsa ilerde çok ciddi sorunlar yaratır.

Ayrıca, yavru köpek eğitimi bu yavru için temeldir. Bu, korku içindeki yavruda kendine güveni oluşturur ve o, üstün yavru köpekle uygun bir ilişki kurar.

SEVK KAYIŞLI TEMEL İTAAT EĞİTİMİ

Eğitimde köpeğinizin kontrolü sağlanır. İyi huyluluğu, liderliği, itaati öğrenir.

Komutlar : Köpeğinizin sol diz hizasında sevk kayışını çekmeden, geride kalmadan sizinle uyum içerisinde yürür.

 • Takip
 • Otur
 • Yat
 • Kalk
 • Otur bekle
 • Yat bekle
 • Kalk bekle
 • Gel
 • Getir

SEVK KAYIŞSIZ İLERİ İTAAT EĞİTİMİ

Sevk kayışı olmadan köpeklerin komutlara uygun hareket etmelerini sağlayacak, köpeklerin kendini ve koruması gereken idarecisi veya bölgelerini korumasını sağlayacak eğitim verilmektedir.

 • Takip
 • Otur
 • Yat
 • Kalk
 • Otur bekle
 • Yat bekle
 • Kalk bekle
 • Gel

KORUMA EĞİTİMİ

Köpekleri en sık kullandığımız alandır.Koruma eğitimi köpeklerin insanlara yakınlaşması köpeklerin koruma özelliğinin insanlar tarafından keşfi ile başlamıştır diyebiliriz.Köpekler, sahibini,sevdiklerini ve bulunduğu bölgeyi yüksek derecede koruma isteği içindedirler,bu istek köpeğin ırkına bağlı olarak değişir,ancak ister küçük boy olsun ister büyük boy olsun hemen hemen her köpek koruma içgüdüsüne sahiptir.

Koruma köpeğinin hem görüntü olarak hem de koruma ve savaşma güdüsü olarak caydırıcı olması gerekir.Bu yüzden büyük çoğunlukla eğitime Alman Çoban Köpeği,Doberman,Belçika Çoban Köpekleri,Rottweiller,Mastif,Staffordshire Bull Terrier gibi ırklar kabul edilir,başka ırklarda koruma eğitimi alabilir.Yalnız her Alman Çoban Köpeği veya her Doberman koruma eğitimi için uygun olmayabilir.Koruma eğitimine kabul edilecek köpekte aranılan en büyük özellikler yüksek koruma,savaşma içgüdüsü ve en önemlisi cesarettir.Eğitime kabul edilecek köpekler çeşitli testlere tabii tutulur bu testleri başarı ile geçen ve zaman içinde kendini geliştiren köpeğin eğitimine başlanarak göreve hazır hale getirilir.

İleride başarı gösterileceğine inanılan yavrular sekizinci haftadan itibaren eğitime hazırlanmaya başlar.Yavru çok iyi bir şekilde sosyalleştirilir ve ısırma ve savaşma ve cesaret özelliklerinin geliştirlmesine çalışılır.İlk önce köpeğin korkmadan ısırması için köpek eğitmeni tarafından bez parçaları ile oynatılır,yavru eğitmenin tuttuğu bezi yakalar ve çekiştirerek elinden alır bu arada yavrunun ileride tanışacağı ve kötü niyetli kişilerin muhtemelen kullanacağı sopa da eğitmenin elinde hazırdır ve köpeğe hiç bir vuruş yapılmadan sadece küçük dokunuşlar ile aslında sopanın korkulacak bir şey olmadığı yavruya anlatılır.

SCHUTZHUND KORUMA EĞİTİMİ


Schutzhund, koruma kopegi anlamina gelen Almanca bir kelimedir. Schutzund,ayni zamanda Alman coban kopeginin ureme ve davranis uygunlugu test etmek icin gelistirilmis ozel bir sinavdir. Zaman icerisinde, Alman coban kopekleri ve egitmenlerinin katildigi uluslararasi bir spora donusmustur.

Schutzhund testine tabi tutulmak uzere egitilen kopekler, genellikle calisma ortmaminda kullanilir (polis kopegi, iz surme, kisisel koruma vs.) Bu kopeklerde egitimin zorlugunu kaldiracak dinclik ve yetenek aranir.

Egitiminden sonra kopekler Shutzhund testine tabi tutulur. Shutzhund testi sonucunda verilen lisansta, kopegin yeteneklerindeki istikrari ve geldigi irkin degeri ispatlanir.

Schutzhund testi 3 alanda uygulanir. Bunlar sirasiyla "iz surme" (tracking), "itaat" (obedience), ve "koruma" (protection) olarak belirlenmistir. (Sch I, Sch II, SchIII)

Testin uc asamasi kopegin dogal davranislarini, tepkilerini ve kabiliyetlerini sinamak uzere gelistirilmistir. Cesaret, dayaniklilik ve calisma azmi, kopeklerin Schutzhund testini gecebilmeleri icin aranan ozelliklerden bazilaridir. Alman coban kopegi is ortaminda tercih edilen bir kopek oldugundan bu ozellikleri tasimasi daha onemlidir. Kopeklerin Schutzhund testini gecmesi icin ayrica insanlara tam uyumlu bir arkadas ve guvenilir bir aile kopegi olmasi gereklidir.

Shutzhund testi suresince yapilan egitim hem kopek hem de egitmeni icin onemli bir spordur. Kopek ve egitici arasindaki baglari guclendirir. Schuthund egitimini alan ve testi gecen kopeklerin insanlara uyumlulugu ve itaatkarligi ispatlanmistir

SCHUTZHUND 1(SchH1)

İZ-Sürme(Bölüm A)

Çıkış noktasından itibaren 300 adımlık izde ,iki eşya,iki 90 derece köşe iz köpek sahibi

tarafından uygulanır ve 20 dakikika bekletilmek zorunludur.

Köpeksahibi çıkış noktasına gelmeden önce hakeme köpeğin ismini ve kendi ismini söyleyerek kaydını yapar. köpek çıkış noktasından izi takibe alır ve 10m'lik kayışta iz sürmeye başlar.sahibi 10m,lik mesafeye ulaşıncaya kadar bekler ve sonrasında 10m lik mesafeyi koruyarak köpeğini takip eder ve hiç bir şekilde olumlu veya olumsuz müdahele yasaktır.Köpek sakin istekli bir şekilde izi takip etmelidir.

Eşyaların bir tanesi birinci veya ikinci doğruların ortalarına koyulabilir ancak bunu daha önce hakeme bildermek zorunludur.ikinci eşya üçüncü doğrunun sonuna yani izin sonuna koymak zorunludur.

İz şekil olarak L veya U şeklinde olmalıdır.Köpek ilk eşya ya geldiğinde kendiliğinden eşyayı işaret etmek zorundadır.Bunu oturarak ,ayakta veya yatarak yapabilir ancak nasıl işaret edeceğini yine hakeme bildermek zorunludur.Köpek eşyayı işaret edince sahibi köpeğin yanına gelir ve bulunan eşyayı havaya kaldırarak hakeme gösterir. Daha sonra komut üzerine köpek iz takibini sürdürür. iz bitiminde son eşyayı bulunca aynı işlem tekrarlanır ve iz sürme hakeme bulunan eşyalar gösterilerek tamamlanmış olur.hakem değerlendirmesini yapar ve puanını açıklar.

Puanlama: iz sürme 80 puan iki eşya 20 puan toplam alınabilecek en yüksek puan 100 puandır.

 

İTAAT(Bölüm B)

Çıkış noktasından en az 50 adım ileriye doğru tasmasız yürüyüş ters dönüş 10 adım normal yürüyüş sonrası 10 adım hızlı yürüyüş hemen arkasından kesintisiz 10 yavaş yürüyüş ten sonra normal yürüyüş devam eder 10 adım sonra sağ veya sola dönüş 15 adımsonra tekrar sağa veya sola dönüş 20 adım sonra ters dönüş 10 adım sonra sahibi durur aynı anda köpek komutsuz oturmak durumundadır.10 adım normal yürüyüş sonrası sol veya sağ dönüş yaptıktan sonra grup içine girer en az birer kez kişilerin etrafından sağ ve sol dönüş göstermelidir (8 çizmelidir )ve bir kez grup içinde oturmalıdır.

Daha sonra çıkış noktasından başlayarak en az 15 adım normal yürüyüş yaptıktan sonra otur komutu vererek köpek otur bekle pozisyonunda beklerken sahibi 30 adım ileriye gider ve köpeğine doğru döner bekler hakem işareti verince tekrar köpeğinin yanına gelir köpeğiyle birlikte 10adım daha normal yürüyüş yaptıktan sonra köpeğine yat komutunu verir ve durmadan duraksamadan 30 adım ileriye gider ve köpeğine doğru döner bekler hakem işaret verince köpeğini ismiyle veya komut ile yanına cağırır,köpek hızlı ve istekli bir şekilde sahibinin önünde durur ve bekler,sahibinin komutu üzerine köpek sahibinin sol tarafına geçer ve oturur.

bir sonraki aşama aport yani sahibine yerden en az 1000g lık engel üzerinden 650 g lık bir dambel getirmek zorundadır.Sahibi ilk önce 1000g lık dambeli 15-20 m ileriye doğru atar köpek soltarafında oturarak bekler pozisyonundadır,komut üzerine hızlı şekilde dambeli yerden alır ve sahibine getirir önünde oturur ve ağzındaki dambeli yere bırakmadan sahibinin almasını bekler.sahibi dambeli aldıktan sonra komut ile tekrar sahibinin sol tarafına geçer ve oturur.Aynı işlem 1m engelde ve 1.80m engelde uygulandıktan sonra köpeğiyle birlikte çıkış noktasına doğru gider buarada ikinci köpek yat bekle komutundan alınır ve oda çıkşş noktasına doğru gelirken ,

ilk köpek ileri komutu ile birlikte en az 50 m ileriye koşarak gitmek zorundadır ve yat komutu verilince köpek sahibine doğru dönerek yatar. sahibi köpeğinin yanına gider yat pozisyonundan otur pozisyonuna alır ve itaat bolümünü tamamlamak üzere köpeğini hakemin belirlediği yere yat bekle komutu ile yatırır en az otuz adım uzaklaşır ve ikinci köpek itaat bölümünü tamamlayana kadar köpeği yat komutunda iken sırtı köpeğine dönük şekilde beklemek zorundadır .Daha sonra her iki köpek sahibi köpekleriyle birlikte itaat bölümünü tamamladıklarını hakeme bildirirler.
Genel Kurallar:

Bu sınava katılmak için köpeğin 18 aylık olması gerekmektedir.

İdareci köpeğiyle sahaya çıktığında hakeme kendisi ve köpeği hakkında bilgi vermelidir.

İdareci tüm sınav boyunca sevk kayışını yanında bulundurmalıdır.

Köpek geniş baklalı metal tasma ile sahaya çıkarılmalıdır. Tasma köpeğin boynunu sıkmayacak, boğmayacak bir şekilde olmalıdır.

Fiziksel olarak engelli olan ve köpeği sol tarafta taşıyan insanlar köpeklerini sağ tarafta “takip” ettirebilirler.

Irkına ya da boyutuna bakılmaksızın her köpek sınava katılabilir.

Kanaması olan dişiler sınava hakeme bilgi vererek katılabilirler. Kanamalı dişiler en son sahaya çıkarlar.

Hamile köpekler sınava katılamazlar.

 

1) Sevk kayışsız takip:
 

Komut, başlarken ve sadece adımların değişiminde söylenebilir.

 

Sahaya iki köpek ve iki köpek sahibi çıkarhakemin yanına giderler kendilerini tanıtırlar. Köpeklerden biri uzun yat için belirlenen yere gider diğeri itaate başlamak üzere pozisyonunu alır.

Hakemin onayıyla komutu verir ve köpeğiyle sevk kayışsız taip başlar. Köpek idarecinin solunda, diz hizasında ne geride ne önde olmak üzere sahibi istekli bir şekilde takip eder. 50 adım boyunca normal adımlarla giderler. 50 adım sonra idareci geriye dönüş yapar ve 10 adım daha aynı hızda yürür ve koşmaya başlar. 10 adım sonra çok yavaş adımlarla bir 10 adım daha takip yapar. Daha sonra tekrar normal adımda 20 metre daha takibe devam eder ve sağa döner 10-15 adım ilerler tekrar sağa döner ve 15 adım daha devam eder. Dönüş yapar ve 7-8 adım sonra komut vermeden durur köpeği yanında oturur. İdareci köpeğine “takip” komutu verir ve daha önceden sahaya girmiş olan 4 kişinin etrafında 8 çizer ve ortalarında durur. Köpeği yine komutsuz yanında oturmalıdır. İdareci gruba teşekkür eder ve grup sahadan çıkar.

 

2) Hareket halinde Otur:
İdareci köpeğine takip komutu verir ve egzersize başlar. 10 adım sonra idareci durmadan köpeğine “otur” komutu verir 30 adım köpeksiz yürür ve geri döner durur. Hakemin onayıyla köpeğinin yanına gider.

 

3) Hareket halinde Yat (Geri çağırmalı)
İdareci köpeğine takip komutu verir ve egzersize başlar. 10 adım sonra idareci durmadan köpeğine “Yat” komutu verir 30 adım köpeksiz yürür ve döner. Hakemin onayıyla köpeğine “Gel” komutu verir. Köpek istekli ve hızlı bir şekilde köpek sahibinin önüne gelir ve oturur. İdareci köpeğine takip komutu verir ve köpek sahibin solun ageçer ve pozisyonunu alır.

 

4) Aport düz yüzey
İdareci 650 gram ağırlığındaki Dumblle’ 10 adım kadar mesafeye atar. Köpeğine komut verir. Komutu alan köpek atılan eşyayı idarecinin önüne getirir ve tutar. İdareci bırak komutu vererek atılan eşyayı köpeğin ağzından alır ve takip komutu verir. Köpek sahibinin yanına geçer.

 

5) Aport 1m engel
İdareci 650 gram ağırlığındaki Dumblle’ 10 adım kadar mesafeye 1m engelin üzerinde atar. (İdareci ile engelin arasındaki mesafe 5 metre kadar olmalıdır.)Köpeğine komut verir. Komutu alan köpek engelin üzerinden atlar ve atılan eşyayı getirirken tekrar engelin üzerinden atlayarak idarecinin önüne getirir ve tutar. İdareci bırak komutu vererek atılan eşyayı köpeğin ağzından alır ve takip komutu verir. Köpek sahibinin yanına geçer.

 

6) Aport Tırmanma duvarı
İdareci 650 gram ağırlığındaki Dumblle’ 10 adım kadar mesafeye 180cm tırmanma duvarının üzerinde atar. (İdareci ile engelin arasındaki mesafe 5 metre kadar olmalıdır.)Köpeğine komut verir. Komutu alan köpek duvara tırmanarak üzerinden atlar ve atılan eşyayı getirirken tekrar duvara tırmanır ve atlayarak idarecinin önüne getirir ve tutar. İdareci bırak komutu vererek atılan eşyayı köpeğin ağzından alır ve takip komutu verir. Köpek sahibinin yanına geçer.

 

7) İleri gönderme+yat
Başlangıç noktasında köpek sahibi köpeğine takip komutu verir ve 10-15 adım yürür ve köpeğine “İleri” komutu verir. Komutla köpek en az 30 adım ileriye doğru düz bir şekilde koşmalıdır. 30 adım sonra idareci köpeğine yat komutu verir. Köpek aniden yat komutuna uynalı ve yatmalıdır. Hakemin onayıyla idareci köpeğinin yanına gider ve otur komutu verir.

 • Dikkat dağıtıcılı ortamda yati
 • köpeğini alır yat için belirlenen yere gider ve köpeğine yat komutu verir ve köpeğinden 30 adım uzaklaşır.
 • Diğer yarışmacı yukarıda bulunan tüm komutları yapana kadar köpek yat komutunu bozmadan beklemelidir.

 
 

SchH Sınavı üretime yön vermek için yapılan bir test olmasının yanısıra bu sporu seven insanlar için sportmence bir rekabet içeren bir aktivitedir.

Schutzhund puanlaması

Schutzhund Aşamaları ve Puantajları Hakkında Kısa Bilgiler.

 • Sch H 1
 • İztakip (100 puan)
 • 400-500 ayak(adım) uzunluğunda,kokunun 20 dakika sindiği bir izde sahibi tarafından ,bırakılmış ipuçlarını aramak.
 • İtaat (100 puan)*

1- Kayışla yürüme (15 puan)

2- Kayışsız yürüme (15 puan)

3- Yürürken oturma (10 puan)

4- Yürürken komutla yat (10 puan)

5- Düz alanda bulup getirme (10 puan)

6- 1 metre yüksekliğinde 1,5 metre genişliğinde bir engelden bir objeyi bulup getirme (20 puan)

7- İleri git ve yat(10 puan)

8- Dikkat dağıtıcıların bulunduğu bir ortamda'yat' (10 puan)

* Koruma ( 100 puan)*

1- Durdur ve havla (5 puan)

2- Sahibe saldırı durumu (30 puan)

3- İzle ve durdur (cesaret testi) (55 puan)

4- Savaş güdüsü (cesaret ve sertlik) (10 puan)

*Sch H 2 (Orta Derece)

* İztakip (100 puan)*

600-700 ayak(adım) uzunluğunda,kokunun 30 dakika sindiği bir izde bir yabancı tarafından bırakılmış tarafından bırakılmış ipuçlarını aramak.

 

İtaat (100 puan)

* 1- Kayışla yürü (10 puan)

2- Kayışsız yürü (15 puan)

3- Yürürken otur (5 puan)

4- Yürürken komutla yat (10 puan)

5- 1 kilogram bir halteri düz alanda getirme(10 puan)

6- 1 metre yüksekliğinde 1,5 metre genişliğinde bir engelden bir 650 gram ağırlığındakı dambılı bulup getirme (15 puan) 7- 1.8 (5ft 11 inches) metre 1.3 metre (51 inches) eninde ölçülü duvar üzerinden atlama ve atılan dambılı getirme (15 puan)

8- İleri git ve yat(10 puan)

9- Dikkat dağıtanların olduğu ortamda 'yat' (10 puan)

SchH 3

Koruma (100 puan)*

1- Yardımcıyı arama (5 puan)

2- Durdur ve havla ( 5 +5=10 puan)

3- Kaçış durumu ve savunma (10+30 puan)

4- Refakat etme (5 puan)

5- Süpriz saldırı,cesaret testi ve savaşma güdüsü(40 puan)

* Sürpriz atak ve cesaret testi (30 puan)

* Savaşma güdüsü (cesaret ve sertlik) (10 puan)

*Sch H 3 (Ustalık Seviyesi)

İztakip (100 puan)

* 1200-1400 ayak(adım) uzunluğunda,kokunun 50dakika sindiği bir izde bir yabancı tarafından bırakılmış ipuçlarını aramak.

 

İtaat (100 puan)*

1- Tasmasız yürüme (10 puan)

2- Yürürken otur ( 5 puan)

3- Koşarken komutla 'yat' (10 puan)

4- Yürürken dur -bekle (5 puan)

5- Koşarken dur-bekle (10 puan)

6- 2 kilogram bir halteri düz alanda getirme (10 puan)

7- 1 metre yüksekliğinde 1,5 metre genişliğinde bir engelden bir 650 gramlık dambılı bulup getirme (15 puan)

8- 1.8 (5ft 11 inches) metre 1.3 metre (51 inches) eninde ölçülü duvar üzerinden atlama ve dambılı getirme (15 puan)

9- 'Yat' ile dışarı çıkma (10 puan )

10- Dikkat dağıtanların olduğu ortamda 'Yat'. 10 (puan)

Koruma (100 puan)

* 1- Yardımcıyı arama (5 puan)

2- Durdur ve havla (5+5,10 puan )

3- Kaçış durumu ve savunma (kaçış 10, savunma 20 puan)

4- Saldır, cesaret tesri ve yeniden saldır (10+10+20=40puan)

5- Savaşma güdüsü (cesaret ve sertlik) (10 puan)

*Puanlama* Raiting 0 - 35 Kabul edilemez 36 - 69 Yetersiz 70 - 79 Tatmin edici 80 - 89 İyi (G) 90 - 95 Çok İyi

(Sg) 96 - 100 Mükemmel

Köpek Eğitimi